Teknoloji hangi durumlarda zararlı olabilir?

Tablet, bilgisayar, televizyon ve cep telefonunu kullanımı hangi durumlarda zararlı olabilir?

Teknolojik ürünler, insan hayatını kolaylaştıran araçlardır. İnsan hayatının değişmez parçası haline gelmiş (Horzum, Ayas ve Balta, 2014) bu araçlar arasında akıllı cihazların yani akıllı telefon, tablet ve bilgisayarların özel bir yeri bulunmaktadır. Aile içerisin de hem ebeveynlerin hem de çocukların çeşitli nedenlerden dolayı akıllı cihaz ile geçirdikleri sürelerin arttığı görülmektedir. Bu durum, çocukların gelişimsel süreçlerin de etkiler yaratmaktadır. Yetişkin dünyasında yer alan internet, çocukların dünyasın da bulunmakta ve hatta çocuklar tarafından daha büyük bir ilgiyle maruz kalmaktadır. Özellikle okulla ilgili çalışmalar, dijital oyunlar, sosyal ağlar çocuk ve gençler arasındaki en popüler etkinliklerdir (Aydın, 2013).

Ebeveynler tarafından takibinde ve etkili kullanıldığında yararlı olabilen bilgisayar, tablet ve akıllı telefonlar günümüzde kontrolsüz ve sınırı olmayan bir şekilde kullanımına bağlı olarak birçok olumsuz etkilerini de ortaya çıkarmaktadır (Çamurdan, 2007).

Araştırmacılar, ebeveyn takibi sürecinde en fazla 20dk süreli bakmak koşuluyla günde en fazla 2 saat eğitsel içerikli olmak üzere önermektedir.

Ama yapılan araştırmalara göre çocukların oyun ve çizgi film izlemek için bu teknolojik araçlar ile saatlerce vakit geçirdiği ve bu durumun bir çok alanda olumsuzluklar yarattığı ( yeme problemi, uyku problemi, sosyalleşememe, güven eksikliği…) tespit edilmiştir.

Okul öncesi öğretmenlerinin akıllı cihaz kullanımıyla ilgili ailelere verdiği önerilerden dikkat çeken öneri, sınırlı kontrollü ve eğitim amaçlı kullanma yönünde olmasıdır. Ancak bir araştırma neticesinde ebeveynlerin büyük çoğunluğu çocukları internetteyken takip etmeyip kendi işleri ile ilgilendiklerini ortaya koyulmuştur (Kırık, 2014). Anne-babaların kullandıkları akıllı cihazların çocukların gelişimlerinde olumsuz etkiler yaratacağını bilmeleri önemlidir. Teknolojik aletlerle zaman geçirmesi yerine kendi akranları, yetişkinlerle ya da tek başına oyun oynaması çocukların gelişimlerine olumlu etkiler bırakacaktır (Mustafaoğlu vd., 2018).