Williams Sendromu

Karakteristik yüz görünümü

Williams sendromlu küçük çocukların çoğu benzer yüz görünümüne sahiptir. Bu özelikler; küçük kalkık burun, uzun üst dudak, geniş ağız, dolgun dudaklar, küçük çene ve göz çevresinde şişkinlik vardır. Mavi ve yeşil gözlü çocuklarda iriste büyüme ve beyaz lekeler olabilir. Yüz hatları yaş geçtikçe belirginleşir.

Kalp ve damar sorunları

Williams sendromlu bireylerin çoğunluğunda kalp ve damar sorunlan vardır. Genellikle aorta daralması veya pulmoner arterlerde daralma görülür. Daralmaya göre cerrahi müdahale gerektirebilir. Zamanla damar daralması veya yüksek kan basıncı riski olduğundan durum periyodik olarak önemle izlenmelidir. Kalp ve damar sorunlan hakkında lütfen aşağıdaki linkten bilgi, tecrübe ve sorularınızı iletiniz.

Hiperkalsenni (kanda yüksek kalsiyum seviyesi)

Williams sendromlu bazı küçük çocukların kan kalsiyum seviyesinde yükselme olabilir. Bu sorunun nedeni tam olarak bilinmemektedir. Hiperklasemi görülen çocukarda aşırı sinirlilik veya farklı semptomlara neden olabilir. Zaman zaman diyet ve tıbbi tedaviye ihtiyaç duyulur. Çoğu durumda bu sorun kendiliğinden çözülür. Fakat kalsiyum ve D vitamini ömür boyu anormallik gösterebilir. Takip edilmelidir. Yüksek kalsiyum sorunlan hakkında lütfen aşağıdaki linkten bilgi, tecrübe ve sorularınızı iletiniz.

Düşük doğum ağırlığı ve kilo alamama

Williams sendromlu çocukların bir çoğu düşük doğum ağırlığındadır. Bebeklik döneminin ilk yıllarında az kilo alma problemi yaşanır. Aynı zamanda büyüme geriliği olarak teşhis edilirler. Erişkinlerde boy ortalaması daha küçüktür.

Beslenme sorunları

Çoğu bebek ve çocuklarda beslenme sorunları vardır. Bu durumun sebebleri; yutma sıkıntısı, şiddetli öğürme, emme eksikliği, düşük kas tonusu ve benzerleridir. Beslenme güçlüğü eğitim ile zamanla düzelme gösterebilir. Beslenme sorunlan hakkında lütfen aşağıdaki linkten bilgi, tecrübe ve sorularınızı iletiniz

Huzursuzluk ve bebeklik döneminde kolik (karın ağrısı)

Williams sendromlu bir çok bebekte 4-10. aylar arasında huzursuzluk ve kolik durumu görülür. Bu durumun bazen hiperkalsemi den kaynaklandığı düşünülür. Uyku bozuklukları kolik ile ilişkilendirilir. Huzursuzluk ve uyku bozukluğu hakkında lütfen aşağıdaki linkten bilgi, tecrübe ve sorularınızı iletiniz.